Biografi

Louise Adelborg var en svensk formgivare och textilkonstnär.

Hon växter upp på Östermalma gård i Södermanland, och började redan som barn att måla akvareller och skapa mönster. Hon utbildade sig senare till teckningslärare med mönsterinriktining vid Tekniska skolan i Stockholm, och bedrev därefter självstudier under resor till Frankrike, England och Italien.

Efter hemkomsten till Sverige debuterade hon med keramik och broderier på Gummesons Galleri 1916. Samma år anlitades hon som frilansformgivare av Rörstrands porslinsfabrik, där hon arbetade fram till 1957.

"Nationalservisen" med gulddekor för Rörstrand.

Porslinsservisen Swedish Grace för Rörstrand

Idag är Louise Adelborg kanske mest känd för porslinsserien Swedish Grace, som hon formgav för just Rörstrand. Serien fick namnet Nationalservisen när Louise Adelborg formgav den i slutet av 1920-talet, men fick namnet Swedish Grace när den återlanserades 2001. Serien är i fältspatsporslin och kom i ett flertal färger och dekorer. Ibland har den sålts under andra namn, såsom Blå vinge, Gyllenax och Diplomat. Nationalservisen presenterades tillsammans med servisen Adelborg på Stockholmsutställningen 1930. Swedish Grace tillverkas än idag med dekor av veteax.

Trots att vi idag främst förknippar henne med porslin, låg hennes stora intresse i broderiet. Hon var en duktig textilkonstnär och skapade många textilier med religiösa motiv för kyrkliga ändamål. Hon tog också fram mönster till tyger för Almedahl-Dalsjöfors.

Louise Adelborg finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Röhsska museet i Göteborg.

Har du ett föremål av Louise Adelborg hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.