Biografi

Figge Holmgren var en svensk konstnär.

Figge Holmgren föddes som Carl Fredrik Holmgren i Lund 1875. Han studerade vid Tekniska skolan i Malmö 1891-1896 och utbildade sig därefter till litograf 1898. I ett par år från 1907 var han anställd som litografisk tecknare vid Dansk reproduktionsanstalt i Köpenhamn, och studerade senare vidare Kunstnernes frie Studieskole under ledning av Johan Rodhe. Tillsammans med bland annat Emil Pehrson och Bror Forssell debuterade han på Malmö Konsthall 1918.

Han var bosatt i Danmark fram till 1932. Han genomförde flera studieresor, bland annat till Paris, Italien, Franrike och Spanien. Han hade separatutställningar på Malmö Rådhus 1920 och 1922, och medverkade i flera samlingsutställningar.

Figge Holmgrens produktion innehåller landskapsmålningar, stilleben och porträtt i olja, tempera, pastell och vaxkrita. Under 1920-talet målade han figurkompositioner med mytologiska och religiösa motiv i en mosaikartad färghållning. Landskapsmålningarna från samma tid har starka romantiska drag.

Han finns representerad på Malmö museum, Lunds universitet och Tomelilla museum.

Har du ett föremål av Figge Holmgren hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.