Biografi

Allan Österlind var en svensk målare, tecknare, grafiker och skulptör.

Efter studier vid Konstakademien 1874 till 1876 fortsatte han sin utbildning vid École des beaux-arts i Paris. Där studerade han skulptur för Pierre-Jules Cavelier och var under sina första år i Frankrike verksam som skulptör. Han övergick dock till måleriet och blev framförallt en skicklig akvarellist, och målade såväl figurmotiv och porträtt som landskap.

Tillsammans med Ernst Josephson slog han sig ned på franska landsbygden, där han ägnade sig åt oljemåleri. Han ställde därefter frekvent ut sina oljemålningar på olika utställningar, bland annat Världsutställningen i Paris 1889.

Under 1880-talet deltog Allan Österlind i de svenska Pariskonstnärernas oppositionsrörelse, som motsatte sig den föråldrade Konstakademien i Stockholm. Han anslöt sig också till det nybildade Konstnärsförbundet och medverkade i deras utställningar fram till 1897.

Med undantag för studieresor blev Allan Österlind kvar i Frankrike fram till sin död 1938. Han finns representerad vid bland annat Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs konstmuseum.

Har du ett föremål av Allan Österlind hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.