Kurt Jungstedt var en svensk målare och tecknare.
Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm och vid Carl Wilhelmssons målarskola, samt i Köpenhamn och Paris.
Kurt Jungstedt gjorde sig först känd som dekoratör på fartygen M/S Kungsholm och M/S Drottningholm under slutet av 1920-talet, samt för Valandhuset i Göteborg.
Han illustrerade ett 30-tal böcker, däribland Voltaires Candide, Esaias Tegnérs Frithiofs saga, Evert Taubes visor och Heidenstams Karolinerna.
Kurt Jungstedt är representerad vid bland annat Nationalmuseum och Moderna museet i Stockholm, och Göteborgs konstmuseum.