Biografi

Kurt Jungstedt var en svensk målare och tecknare.

Han studerade vid Tekniska skolan i Stockholm och vid Carl Wilhelmssons målarskola, samt i Köpenhamn och Paris.

Kurt Jungstedt gjorde sig först känd som dekoratör på fartygen M/S Kungsholm och M/S Drottningholm under slutet av 1920-talet, samt för Valandhuset i Göteborg.

Han illustrerade ett 30-tal böcker, däribland Voltaires Candide, Esaias Tegnérs Frithiofs saga, Evert Taubes visor och Heidenstams Karolinerna.

Kurt Jungstedt är representerad vid bland annat Nationalmuseum och Moderna museet i Stockholm, och Göteborgs konstmuseum.

Har du ett föremål av Kurt Jungstedt hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.