Biografi

Bror Hillgren var en svensk målare, författare och sagoillustratör.

Han studerade vid Högre konstindustriella skolan och Konstakademien i början av 1900-talet och därefter tre år i Paris. Han hade flera utställningar i bland annat Paris, Rom, Dresden, Köpenhamn och på många ställen i USA.

Bror Hillgrens konst består av porträtt, stilleben, självporträtt och figurmotiv, och illustrerade sagor av Selma Lagerlöf och H.C. Andersen i akvarell.

Han finns representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.

Har du ett föremål av Bror Hillgren hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.