Bror Hillgren var en svensk målare, författare och sagoillustratör.
Han studerade vid Högre konstindustriella skolan och Konstakademien i början av 1900-talet och därefter tre år i Paris. Han hade flera utställningar i bland annat Paris, Rom, Dresden, Köpenhamn och på många ställen i USA.
Bror Hillgrens konst består av porträtt, stilleben, självporträtt och figurmotiv, och illustrerade sagor av Selma Lagerlöf och H.C. Andersen i akvarell.
Han finns representerad vid Nationalmuseum i Stockholm.