Biografi

Gustaf "Gösta" Bohm var en svensk målare från Hudiksvall.

Göst Bohm, olja på pannå, säckbärare, Hudiksvall, Hamnen, 1934.

Från 1911 och fram till 1917 var Gösta Bohm verksam som dekorationsmålare, samtidigt som han på egen hand studerade konst. Bland annat studerade han för Richard Guhr och vid olika konstskolor i Dresden och Italien under 1920-talet.

Porträtt, landskap och figurkompositioner är vanligt förekommande i Gösta Bohms konst. Till en början hade hans verk en romantisk naivistisk prägel, med norrländska landskap och scener från hamnarbeten som vanligt förekommande motiv. Under 1940-talet arbetade han med monotyper med abstrakta eller bibliska scener, som senare utvecklades till en mer konstruktiv stil. Hans sena produktion bestod till stor del av rymdvisioner.

Gösta Bohms genombrott kom under 1950-talet, då han vann en tävling om att få dekorera badhuset i Hudiksvall. Under arbetet med mosaiken, med titeln Havet-Solen, hade han en retrospektiv utställning med drygt 300 av sina verk.

Från 1927 var han gift med konstnären Marthe Bohm.

Gösta Bohm finns representerad på bland annat Moderna Museet och Nationalmuseet i Stockholm.

Har du ett föremål av Gösta Bohm hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.