Biografi

Achille Castiglioni var en italiensk industridesigner från Milano.

"Taccia" för FLOS av Castiglioni.

Han studerade arkitektur vid Politecnico di Milano University och öppnade tillsammans med sina två bröder Pier Giacomo och Livio en designstudio efter andra världskrigets slut. Brödratrion blev snabbt ansedd och hyllad i designvärlden, och de fick många stora framgångar redan under 1950-talet. En av de första produkterna var Mezzandro, en pall med traktorsäte, som idag blivit en verklig designklassiker. En annan välkänd klassiker signerad Castiglioni är golvlampan Arco för FLOS, där en rund lampskärm av metall bärs upp av en båge som landar i och hålls uppe av en tung rektangulär marmorsockel på golvet – ett gott exempel på 1960-talets rymdromantik.

"Arco" för FLOS av Castiglioni.

Achille Castiglioni var intresserad av nya former, tekniker och material. Han använde sig gärna av enkla och vanliga material, och föredrog att använda så få material som möjligt för att skapa former med maximal effekt. Han formgav allt från lampor och sittmöbler till stereoanläggningar, klockor och dammsugare. Detaljer och kvalitet stod alltid i fokus i hans ofta tidlösa formgivning.

På auktion kan du titt som tätt hitta Castiglionis eleganta lampor för FLOS, såsom Arco, Luminator, Snoopy och Taccia.

Har du ett föremål av Achille Castiglioni hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.