Nils Söderberg var en svensk konstnär.
Redan som barn upptäckte Nils Söderberg sitt intresse för konsten, och gjorde som 14-åring sina första oljemålningar. Bara fem år senare reste han till Wien för att studera konst för professor Hermann Grom-Rottmayer, där han stannade i två år.
Han flyttade till Valbo utanför Gävle och blev med tiden en centralfigur inom den gästrikländska konsten. Från debuten i Gävle som 22-åring fram till sin död försörjde han sig på sin konst.
Det stora genombrottet kom 1941 efter en separatutställning på Du Ungas salong i Stockholm. Därefter följde flera separatutställningar runt om i landet.
Till en början var Nils Söderbergs målningar naivistiska och bestående av skogsmotiv och ängbuketter, men i slutet av 1950-talet blev motiven kargare. Han skildrade den gästrikska slättbygden med vassa klippor och kala vidder. Han gjorde också beställningsporträtt och blomsterstilleben, och arbetade som grafiker med linoleumsnitt och litografier.