Biografi

Nils Söderberg var en svensk konstnär.

Redan som barn upptäckte Nils Söderberg sitt intresse för konsten, och gjorde som 14-åring sina första oljemålningar. Bara fem år senare reste han till Wien för att studera konst för professor Hermann Grom-Rottmayer, där han stannade i två år.

Han flyttade till Valbo utanför Gävle och blev med tiden en centralfigur inom den gästrikländska konsten. Från debuten i Gävle som 22-åring fram till sin död försörjde han sig på sin konst.

Det stora genombrottet kom 1941 efter en separatutställning på Du Ungas salong i Stockholm. Därefter följde flera separatutställningar runt om i landet.

Till en början var Nils Söderbergs målningar naivistiska och bestående av skogsmotiv och ängbuketter, men i slutet av 1950-talet blev motiven kargare. Han skildrade den gästrikska slättbygden med vassa klippor och kala vidder. Han gjorde också beställningsporträtt och blomsterstilleben, och arbetade som grafiker med linoleumsnitt och litografier.

Har du ett föremål av Nils Söderberg hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.