Biografi

Birger Berndtson var en svensk konstnär från Trollhättan.

Han studerade konst för Axel Erdmann och Birger Simonsson vid Valands målarskola i Göteborg i slutet av 1910-talet.

I början av 1930-talet vistades han en längre tid i Italien. Hans akvareller av florentinska miljöer från den här tiden domineras av svala blå nyanser. När han återkom till Sverige specialiserade han sig på motiv från Norrland och Västkusten.

Färgerna i hans oljemålningar är ofta starka och har en och samma lyskraft.

Trots många positiva omdömen från omgivningen led Birger Berndtson av stark självkritik, vilket gjorde att han aldrig ställde ut något av sina verk under sin livstid. Efter hans död anordnades en minnesutställning på Galerie Moderne i Stockholm av bland annat Sven "X:et" Erixson. Hans måleri bedömdes vara kultiverat och personligt, och fick genomgående bra kritik.

Har du ett föremål av Birger Berndtson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.