Biografi

Tyra Lundgren var en av våra mest mångfacetterade konstnärer och en kvinnlig pionjär. I sitt breda konstnärskap ägnade hon sig åt måleri, teckning, keramik, glas– och textilformgivning, och verkade också som konstkritiker och författare.

Skulptur av Tyra Lundgren, stengods.

Som första kvinna någonsin formgav hon glas för Paolo Venini på Murano i Venedig under 1930-talet, och hade dessförinnan blivit konstnärlig ledare på Arabia i Helsingfors – en yrkesroll som vid den tiden oftast tillföll män.

Hon föddes 1897 och växte upp på Djursholm i Stockholm. Under en tid i hennes barndom hyrde konstnären Axel Fahlcrantz en ateljé på familjens tomt, och det stod klart för den femåriga Tyra vad hon skulle ägna sig åt som vuxen: hon skulle också bli konstnär.

Skål i glas av Tyra Lundgren för Venini.

Internationella framgångar

Efter studier i dekorativ konst och konsthantverk vid Högre konstindustriella skolan och Konstakademien sökte hon sig utomlands. Hon studerade vidare i Wien för Anton Hanak och för André Lhote i Paris under det tidiga 1920-talet. En stor del av sitt yrkesverksamma liv förblev hon utomlands, och hon skapade sig ett omfattande socialt nätverk av dåtidens centrala personer i den europeiska och amerikanska konstvärlden.

Tyra Lundgren var knuten till flera stora porslinsfabriker och glasbruk, både i Sverige och i andra europeiska länder. 1923 hade hon på uppdrag av Lidköpings porslinsfabrik formgett en kollektion med hushållsgods inför Göteborgsutställningen 1923 tillsammans med Einar Forseth. Från 1924 var hon anställd som konstnärlig ledare vid Arabia porslinsfabrik i Finland, där hon med undantag för vissa avbrott var verksam till 1937. Hon utförde också arbeten för Rörstrand, och var från 1940 anställd som självständig konstnär vid Gustavsbergs porslinsfabrik.

Tyra Lundgren och fåglarna

Fåglar, fiskar, kräldjur och människor är vanligt förekommande motiv i Tyra Lundgrens alster, som varierar i tekniker och material. Främst är hon känd som keramiker och skulptör, men menade själv att hon egentligen var målare. Hon målade bland annat i akvarell och olja, ofta självporträtt men också stilleben och modellstudier.

Litografi, Svalduvorna från 1978.

Det var dock hennes uttrycksfulla skulpturer och reliefer i chamotterat stengods som gjorde henne känd, och hennes modellerade småfåglar är kanske det som de flesta starkast förknippas med henne idag.

Den sista tiden av hennes yrkesliv arbetade hon främst med litografier föreställande favoritmotivet fåglar. Fåglarna följde henne genom hela hennes konstnärskap och förekommer på en stor mängd alster i varierande tekniker och material.

Har du ett föremål av Tyra Lundgren hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.