Biografi

Folkkära konstnären och illustratören Jenny Nyström ligger till stor del bakom vår julestetik och hur vi idag ser på tomten och den traditionella julen. Den svenska gårdstomten inspirerade Jenny Nyström att måla vad som sedan sekelskiftet blivit gemene mans sinnebild av tomten: en liten grå gubbe med långt skägg och röd luva. Tomtens mamma är ett epitet hon ofta tillskrivs.

Akvarell med julmotiv, signerad Jenny Nyström 1944.

Hennes konstnärliga skicklighet visade sig tidigt, och hon började måla i olja redan som 15-åring. Bara några år senare illustrerade hon Viktor Rydbergs Lille Viggs Äfventyr på Julafton, och skapade då prototypen till den tomte vi starkast förknippar med henne idag. Dikten Tomten av Rydberg med Jenny Nyströms illustrationer från 1881 har starkt präglat den svenska bilden av jultomten.

Talangen tog henne till Paris, där hon fick med två målningar på Parissalongen 1884.

Pionjären Jenny Nyström
Jenny Nyström gifte sig 1887 med blivande läkaren Daniel Stoopendaal, bror till konstnären Georg Stoopendaal. 1893 fick de sonen Curt Nyström Stoopendaal, som gick i sin mammas fotspår och så småningom också blev en känd illustratör. På grund av sjukdom tog aldrig Daniel sin examen, och det blev istället Jenny som fick försörja familjen. Hon valde att arbeta som barnboksillustratör, vilket var ett yrke som tidigare inte funnits i Sverige. På så sätt blev hon en pionjär som skapade en helt ny gren inom konstnärsyrket.

Tomtefiguriner efter Jenny Nyström.

Det var ingen slump att det var just barnböcker som Jenny Nyström började illustrera. Hon älskade barn och skildrade barnens värld med inlevelse och, enligt henne själv, den lyckliga och idylliska barndomen i Kalmar nära i minnet.

En av Sveriges mest produktiva illustratörer
Jenny Nyström var en mycket produktiv konstnär som lämnade tusentals illustrationer till både barn- och vuxenböcker, jul-, påsk- och gratulationskort efter sig. Det var naturligtvis inte bara tomtar i hennes motivkrets – hon målade också landskap och porträtt i olja, akvarell och pastell.

Har du ett föremål av Jenny Nyström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.