Biografi

Gunnar Gunnarsson Wennerberg föddes 1863 i Skara och var en svensk konsthantverkare, målare, tecknare och grafiker.

Han studerade konst för Léon Bonnat och Henri Gervex i Paris från 1886 och medverkade där i en utställning år 1889. Hans konst bestod till en början av blomstermotiv utförda i pastell men efter att han studerat konsthantverk i Sèvres kom han att övergå till keramisk konst.

"Gullviva" en av många serviser Wenneberg formgivit .

Wennerberg knöts till Gustavsbergs porslinsfabrik 1895 som mönstertecknare och konstnärlig ledare och kom att formge en rad serviser för fabriken. Tillsammans med Alf Wallander som jobbade på Rörstand introducerade de jugendstilen i svenskt porslinsindustri.

Han arbetade även som formgivare vid Kosta glasbruk 1898–1904.
Wennerberg arbetade även med mönsterformgivning för textila föremål.
Han finns representerad vid bland annat Nationalmuseum och Musée des Arts Décoratifs i Paris.
Hans föremål signerades "G Wennerberg", ibland ett djupstämplat "W" vid Gustavsberg.

Har du ett föremål av Gunnar Wennerberg hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.