Biografi

Lars Olof Lennart Nilsson föddes 1922 i Strängnäs och är en svensk fotograf, mest känd för sin banbrytande titthålsfotografi inom medicin.

Nilsson påbörjade sin yrkesbana som reportagefotograf för bland annat bildtidskrifterna ‘’Se och Life’’.

Nilsson var den förste som lyckades att fotografera ett levande foster inuti livmodern, men han byggde också arbetet på abortfoster.

"The winner " ur Ett barn blir till, klubbat för 41000 kr på Göteborgs Auktionsverk.

Lennart Nilsson var hovfotografen framför andra. Han dokumenterade det svenska kungahuset sedan 1940-talet.

Hans mest kända alster är filmen Sagan om livet och boken Ett barn blir till.

Har du ett föremål av Lennart Nilsson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.