Biografi

Maria Helena (Ellen) Jolin föddes 1854 i Stockholm var en svensk författare, målare och grafiker.

Jolin studerade privat för Fredrik Scholander, Kerstin Cardon och den norske målaren Carl Hansen. Därefter studerade hon en kort period vid Tekniska skolan. år 1877 kom hon in på Konstakademien. År 1889 for hon till Paris och studerade där för J. J. Lefebvre vid Académie Julian.

Jolin har huvudsakligen målat i akvarell och hennes motiv föreställer ofta måleriska stadsbilder och landskap i finstämd kolorit.

Hon är representerad vid bland annat Nationalmuseum och Norrköpings konstmuseum

Har du ett föremål av Ellen Jolin hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.