Biografi

Hilding Linnqvist var förgrundsgestalt för den svenska naivismen på 1910-talet och vars stora produktion präglas av en berättarglädje. De kallar honon lyrikern bland de svenska navisterna.
Studierna skede vid Tekniska Skolan, numera Konstfack i Stockholm, och Konstakademien 1910–1912.
Linnqvist lämnade konstakademien 1912 i protest för att i fortsättningen arbeta på ett friare sätt,
inspirerat av Edvard Munch och Ernst Josephson 's sjukdomskonst. Linnqvist influeras även av den franska konstnären André Lhote

Den här Stockholmsvyn klubbades för 375 000 kr på Göteborgs Auktionsverk

På 1920-talets så bodde och arbetade Linnqvist vid Kornhamnstorg. Närmaste året gav han sig ut i Europa. Resan fortsatte till Spanien och Marocko. 1934 blev han medlem i Färg och Form. Han influerades av Cézanne och han gick ifrån sin naivistiska stil till använda breda och bestämda penseldrag.

Vid 1940-talet var Hilding Linnqvist en etablerad konstnär och professor vid konstakademin 1939-41. Även på 40-tal blev ateljén på Bastugatan i Stockholm en oslagbar utsiktsplats för återge vyn bort mot Kungsholmen och Norr Mälarstrand ,något som denna målning är ett smakprov på.

Linnqvist finns representerad på ett flertal museum Sverige men även i USA och Tyskland. Däribland Nationalmuseum, Moderna Museet, Göteborgs Konstmuseum men även flera andra konstmuseer i Sverige.

Har du ett föremål av Hilding Linnqvist hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.