Lasse Östman

1944–2016

Lasse Östman var en svensk keramiker född i Västerås 1944.

Mellan 1973-1976 drev Lasse Östman en keramisk verkstad i Göteborg. Därefter flyttade han till Vansbro där han byggde en egen ugn och ateljé som han drev i närmare 40 år. Där anordnade han keramiska kurser, tog emot lärlingar och bjöd ut sina keramiska verk till försäljning.

Han har främst blivit känd för sina kristalliserande glasyrer med blank yta.

En tid under 1980-talet jobbade han även som frilanskeramiker åt Gustavsbergs porslinsfabrik.

Han signerade sina verk LÖ eller bara "östman". Ibland ristade han även in en liten blomma som signatur.

Lasse Östman gick bort 2016.