Sven Hofverberg

1923–1998

Sven Hofverberg var en svensk keramiker född i Växjö 1923.

Till en början drev han egen keramisk verksamhet i Växjö. I slutet av 1950-talet och början av 1960-talet är han konstnärlig ledare för Stavangerflint i Norge.

Vid återkomsten till Sverige i mitten av 1960-talet så startar han en ny egen verksamhet i Landskrona. En stad som han sedan blir trogen.

Sven Hofverberg har blivit kända för sina släta glasyrer ofta i oxblodsrött med blank yta. Hans föremål är ofta stämpelsignerade SH i en rektangulär form.

Sven Hofverberg gick bort 1998.