Biografi

Curt Hillfon, född 1943 i Högalids församling som son till Gösta och Hertha Hillfon, var en svensk bildkonstnär. Hillfon utbildade sig 1960-63 vid Konstfack och 1966-71 vid Kungliga Konsthögskolan. Från 1960-talet kom han huvudsakligen att vara verksam på Österlen.

Olja på duk, 55 x 45 cm, 2001.

Färglitografi, 200-upplaga.

Har du ett föremål av Curt Hillfon hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.