Biografi

Nils Nilsson var en svensk målare, skulptör och tecknare, och räknas som en av utav Göteborgskoloristerna.

Nilsson var uppväxt i Göteborg och Malmö under tämligen knappa förhållanden, men lyckades utbilda sig och etablera sig som konstnär. Han studerade först ciselering på kvällstid, men tog fort intresse för måleri. Han tog studierna vidare till Académie Scandinave i Paris, och Valands målarskola, där han senare blev lärare. Tillsammans med några andra Valand-studenter blev han omnämnd som en utav “Göteborgskoloristerna”. Denna grupp konstnärer från västkusten hade liknande uttryck, med ett färgspråk som förenade dem. De uppträdde aldrig som ett kollektiv, utan var utifrån ett samlingsnamn för stil och uttryck.

Ett mer aktivt konstnärskollektiv som Nilsson deltog i var galleriet “Färg och Form”. De bildades under det fattiga 1930-talet som en reaktion på konstnärernas situation under krisen. Tanken var att konstnärerna skulle få en direktkanal för att sälja direkt till köparna. Ordförande i föreningen var till en början Bror Hjorth. Målarprinsen Eugen var snabb med att stötta rörelsen, och blev en utav de första aktieägarna.

Han var också en av stiftarna av konsttidskriften “Paletten.”

Nilssons målningar finns utställda på till exempel. Nationalmuseum i Stockholm och Oslo, Moderna museet, samt Göteborgs och Kalmars konstmuseum.

Nilsson signerade ofta sina målningar NN.

Har du ett föremål av Nils Nilsson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.