Biografi

Charles Portin var en svensk konstnär.

Han föddes i Nedertorneå 1889, och fick merparten av sin konstnärliga utbildning utomlands. Bland annat studerade han vid konstskolan i Dresden och vid konsthögskolan i Weimar under 1910-talets början. Därefter studerade han en tid i Paris.

Strax före andra världskrigets utbrott flyttade han tillbaka till Sverige, där han kom att vara fortsatt verksam.

Hans konst består främst av abstrakta motiv med geometriska figurer i en mängd olika färger. Då och då dyker det även upp figurativa motiv med stilleben, fartyg och människor. Han var verksam i en mängd olika tekniker som olja, pastell, akvarell och litografi.

Har du ett föremål av Charles Portin hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.