Lars Boëthius

1903–1968

Lars Boëthius var en svensk konstnär född 1903.

Han studerade vid Alhins målarskola i Stockholm och därefter vid Konsthögskolan.

Till en början målade Boëthius naivistiskt, ofta med motiv från Stockholm eller med industriella förtecken som tåg, kranar och lastbilar. Hans stil liknade till exempel tidiga verk av Alexander Roos och Eric Hallström.

Efter en resa till Berlin i slutet av 30-talet började Lars Boëthius måla mer expressionistiskt och färgskalan blev allt mörkare. Motiven var ofta stilleben eller stormiga hav.

Han var relativt produktion och hans konst förekommer relativt frekvent på auktioner. Dock är hans tidiga naivistiska motiv från 1920/30-tal ovanliga och dyker relativt sällan upp på auktion. Dessa är eftertraktade av samlare och kan ibland gå för höga summor.

Lars Boëthius gick bort 1968.