Biografi

Børge Mogensen, cirka 1955.

Børge Westergaard Mogensen var en dansk möbelarkitekt och en av de mest betydelsefulla formgivarna för modern dansk design.

Han skaffade sig en gedigen utbildning inom möbelformgivning, och utbildade sig till möbelsnickare och möbeldesigner vid Kunsthåndværkerskolens Møbelhøjskole, innan han studerade vid Kunstakademiets Møbelskole. Där undervisades han bland annat av ”den moderna danska designens far”, Kaare Klint, och tog examen 1942. Han var också anställd på Kaare Klints och Mogens Kochs ritkontor mellan 1938–1942.

Stolen J39 är en av Mogensens idag mest populära modeller.

Under hela sin karriär fortsatte Mogensen att försvara som var idealen om design utformad efter människokroppen som var väsentliga för den Klintska skolan, samtidigt som han utvidgade traditionen. I motsats till Klint var Mogensen inte bara inspirerad av den traditionella snickeriets typ och hantverk, utan också av modeller som ritades för industriproduktion.

År 1950 startade han ett eget designkontor, och från mitten av 1950-talet var han Frederica Furnitures huvuddesigner. Han kom att bli en ledande dansk formgivare av möbler med sina klassiskt enkla och rena linjer. Han hade en förkärlek till raffinerade men rustika naturmaterial, såsom massiv ek, läder, ull och mässing.

J39, Spanska stolen och Öresundsserien

”Spanska stolen” i ek och läder är en av Mogensens mest kända modeller.

Børge Mogensen ligger bakom flera idag klassiska danska designikoner. En av de mest populära idag är stolen J39, som formgavs 1947. Den är tillverkad i massiv ek och sitsen är av handflätat pappersgarn.

I mitten av 1950-talet ritade Børge Mogensen möbelserien Øresund för Karl Andersson & Söner. Det är en av bolagets främsta möbelklassiker som fortfarande tillverkas.

”Spanska stolen”, ”The Spanish Chair”, är ett annat exempel på Mogensen tidlösa design. Inspirationen fick han under en resa till Spanien 1958, och är en tolkning av en typ av stol man finner i områden som präglas av antik islamsk kultur. Han behöll de karakteristiska breda armstöden men moderniserade formen, och formgav den i slitstarkt läder och ek.

På auktion kan du hitta flera av Børge Mogensens tidlösa stolar, soffor, bord och fåtöljer.

Har du ett föremål av Børge Mogensen hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.