Ove Persson var en svensk konstnär.
Från början arbetade Ove Persson som brevbärare, men blev konstnär på heltid under 1960-talets början. Från 1970-talet kunde han och hans familj leva helt och hållet på hans konst.
Han skapade oljemålningar, akvareller, skulpturer, teckningar och illustrationer.