Biografi

Ove Persson var en svensk konstnär.

Från början arbetade Ove Persson som brevbärare, men blev konstnär på heltid under 1960-talets början. Från 1970-talet kunde han och hans familj leva helt och hållet på hans konst.

Han skapade oljemålningar, akvareller, skulpturer, teckningar och illustrationer.

Har du ett föremål av Ove Persson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.