Solveig Hammarstedt är en svensk konstnär född i Sundsvall 1928.
Hon har studerat teckning och måleri vid Sundsvalls stads yrkesskola och även separata kurser mellan 1944-1951.
Motiven i Solveig Hammarstedts konst hämtas framförallt från sagovärlden med troll och människor. Tillsammans med en annan känd trollkonstnär, Rolf Lidberg, illustrerade hon bland annat Trollmanacken under 1980-talet. En speciell kalender med trollmotiv.
Solveig Hammarstedt har främst ställt ut i trakterna kring sin hemort Sundsvall i orter som Njurunda och Kramfors men även i Umeå, Östersund och Stockholm.
Idag är det framförallt hennes trollbilder i akvarell, olja, gouache och tusch som dyker upp på auktionsmarknaden.