Biografi

Solveig Hammarstedt är en svensk konstnär född i Sundsvall 1928.

Hon har studerat teckning och måleri vid Sundsvalls stads yrkesskola och även separata kurser mellan 1944-1951.

Motiven i Solveig Hammarstedts konst hämtas framförallt från sagovärlden med troll och människor. Tillsammans med en annan känd trollkonstnär, Rolf Lidberg, illustrerade hon bland annat Trollmanacken under 1980-talet. En speciell kalender med trollmotiv.

Solveig Hammarstedt har främst ställt ut i trakterna kring sin hemort Sundsvall i orter som Njurunda och Kramfors men även i Umeå, Östersund och Stockholm.

Idag är det framförallt hennes trollbilder i akvarell, olja, gouache och tusch som dyker upp på auktionsmarknaden.

Har du ett föremål av Solveig Hammarstedt hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.