Biografi

Stig Wernheden var en svensk konstnär från Limhamn.

Stig Wernheden arbetade från början som kemigraf och vidareutbildade sig senare i målning för Arwid Karlsson och Helge Nielsen vid Essem-skolan i Malmö. Han gjorde också flera självstudieresor runt om i Europa.

Till en början målade han främst realistiska stilleben, figurer och landskapsskildringar i olja, akvarell och som trä– och linoleumsnitt, men i slutet av 1950-talet blev hans målningar mer abstrakta. Han ställde ut separat i Lund, Limhamn och Malmö, och medverkade i flera samlingsutställningar på bland annat Liljevalchs.

Har du ett föremål av Stig Wernheden hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.