Biografi

Joan Miró föddes 1893 i Barcelona och var en katalansk (spansk) surrealistisk konstnär, grafiker och skulptör.

Han är en av Spaniens viktigaste 1900-talskonstnärer.

En av många färglitografier Miró gjort. Hos Crafoord Auktioner klubbades denna färglitografin för för 37 000 kr.

Från en föreställande bildvärld nådde Miro 1924 fram till ett nästan abstrakt måleri, en bildskrift med figurala tecken i rytmiska figurationer. Han arbetar främst med symboler och associationer från det undermedvetna.

Mirós mest kända konstverk kännetecknas av en egenartad surrealism och består inte sällan av en typ av kalligrafi av former i starka färger. Han arbetar främst med symboler och associationer från det undermedvetna. De spelas ut i djärva kontraster i rena och mättade
färger, där det svarta har en stor betydelse. Han inspirerades både av sitt hemland Kataloniens medeltida fresker och dess folkliga konst.

Han färdigställde inte sina målningar på en gång utan kunde komplettera med en färgklick här och där, då han hade flera påbörjade tavlor samtidigt. Trots att Miro inte var en ‘’snabbmålare’’ så är hans produktion stor. Där han har arbetat med såväl litografi som etsning. Han har utfört skulpturer i brons, färg och terrakotta och gjort åtskilliga monumentalmålningar

Har du ett föremål av Joan Miró hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.