Biografi

Ingegerd Silow, född i Stockholm 1916, var en av 1900-talets mest tongivande svenska textilkonstnärinnor. Hon utbildade sig vid Högre Konstindustriella Skolan i Stockholm, Kunsthandtweerksskolen i Köpenhamn, samt Handarbetets vänners Vävskola, Stockholm, Stockholms Stads och Läns Hemslöjdsförening. För svensk hemslöjd utförde hon arbeten som mönstertecknare. Hon anlitade av Eric Ewers samt Axeco Svenska AB skapat mönster för mattor och vävnader. Under det sena 1960-talet saluförde IKEA hennes matta "Glimminge".

"Bladmosaik", rölakan.

"Vårvinter", rölakan.

"Skärgård", rölakan.

"Björkhage", rölakan.

"Ejder", rölakan.

"Augustimåne", rölakan.

"Promenad", rölakan.

"November", rölakan.

"ringblommor", rölakan

"Frösö", rölakan.

"Yngern", rölakan.

"Barken", rölakan

"Heden", rölakan.

"Bolmen", rölakan

"Storsjön", rölakan.

"Torvalla", rölakan.

"Ängen", rölakan.

"Kungsängslilja", rölakan.

"Siljan", rölakan.

"Liljekonvalj", rölakan.

"Blomma", rölakan.

"Paradis-2".

"Blå bukett", rölakan.

"Löv", rölakan.

"Klockranka", rölakan.

"April", rölakan.

"I gläntan", rölakan.

Har du ett föremål av Ingegerd Silow hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.