Pablo Picasso

1881–1973

Pablo Picasso föddes 1881 i Málaga, Spanien och var en spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Han är jämte Henri Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär.

Vid tio års ålder började Pablo signera sina målningar med sin mors flicknamn: Picasso.

Han var son till en bildlärare som lärde honom bildkonstens grunder.
Picasso bedrev större delen av sina studier i Barcelona, där han bodde 1895-1904. Han studerade vid ett flertal konstskolor, ofta de där hans far arbetade.

Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han år 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”.

Tillsammans med Georges Braque vidareutvecklade han kubismen.

Under 1920-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil.

‘’Guernica’’ är en av Picasso målningar tillkom under spanska inbördeskriget. Målningen är en reaktion på bombningar över staden med samma namn.

Under 1940-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör egna versioner på gamla mästerverk.

Picasso målar även på keramik.

Hans stora grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.