BORDSARMATUR, porslin, jugendstil, 1900-talets senare del.

98142. BORDSARMATUR, porslin, jugendstil, 1900-talets senare del.

Grönglaserad kropp. Dekor av kvinnoansikte och blommor i patinerad metall. Rikt ornerad genombruten fot i grönpatinerad metall. Troligen omarbetad vas med senare montering.
Höjd 76 cm inkl hållare för skärm.

Krackelyrer. Ej funktionstestad el.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 904