Cremefärgat gods med dekor i relief. Polykrom blomsterdekor, förgyllda detaljer. Servisdelar bestående av 2 uppläggsskålar, 6 uppläggsfat, kanna, 12 kaffekoppar med fat, 10 assietter, kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna.
Komplettering 130926- 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar samt såsskål på fat.
Någon del med nagg. Förgyllning med slitage.