91301. SMYCKESKRIN, orientaliskt, Kina, 1900-tal.
Rekatangulär form. Lackat och betsat trä, ornerade mässingsbeslag. Lådinredning. Invändigt klätt med rosa och lila tyg. Lock med dekor av ljus sten med skuren blomsterdekor. Ljus sten troligen jade.
Längd 20,5 cm.
Bredd 13,5 cm.
Höjd 10,5 cm.
Smärre repor. Lock med spricka. Något litet hål i tyget efter broscher eller nålar.
Längd 20,5 cm.
Bredd 13,5 cm.
Höjd 10,5 cm.