PARTI GLAS, 5 delar, bla Orrefors och Skruf.

89662. PARTI GLAS, 5 delar, bla Orrefors och Skruf.

Vas. Vit och blåmelerad glasmassa. Etikettmärkt Orrefors samt undersidig etsad märkning.
Höjd 28 cm.
Vas. Melerad glasmassa i svarta och vita färger mot klarglas. Etikettmärkt Ingegerd Råman exclusively hand craftet for Skruf.
Höjd 23 cm.
Karaff i frostat glas med metall propp.
Höjd 22 cm.
Skultur i form av hjärta i klarglas. Formgiven av Hertha Hillfon, Orrefors för Svenska Unicef. Nr 1122/1250.
Höjd 10 cm.
Skål i grön och tyrkos glasmassa. Signerad Maria Bruchsher.
Höjd 6,5 cm.

Vas från Skruf med fotringsnagg. Karaff propp med missfärgningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 28 cm.
Höjd 23 cm.
Höjd 22 cm.
Höjd 10 cm.
Höjd 6,5 cm.

Antal besök: 1 691