KORNETT, mässing, Ahlberg & Ohlsson, Stockholm.

89292. KORNETT, mässing, Ahlberg & Ohlsson, Stockholm.

Proveniens: Kornetten har tillhört Kronprinsens husarregementet, Malmö.

I samband med att kronprins Oscar blev överste i regementet 1822 erhöll det namnet Kronprinsens husarregemente. Regementet var efter 1822 förlagt till Malmö och Ystad. 1859. Under Karl XV:s regering, ändrades namnet till Konungens värvade husarregemente. Ett år senare, 1860, skedde ännu ett namnbyte till Husarregementet Konung Karl XV. I samband med dåvarande prins Gustav Adolfs födelse 1882 återfick regementet namnet Kronprinsens husarregemente - även betecknat K 7.

Mindre bucklor och bruksslitage samt lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 6 132