Tallrik, Kangxi (1661-1722) dekor av lotus och dyrbara föremål i underglasyrblått; djup tallrik, Qianlong (1735-96), dekor av europeiska blommor i underglasyrblått; tallrik konturerad form, Qianlong dekor av europeiska blommor i bukett och girlander; 2 stycken mindre fat Kanton dekor av blommor och fjärilar i emaljfärger och guld.
Olika storlekar 15-24 cm diameter.
Samtliga föremål med skador. Sprickor, nagg.