PARTI PORSLIN, 5 delar. Kina, 1700-1800-tal.

88976. PARTI PORSLIN, 5 delar. Kina, 1700-1800-tal.

Tallrik, Kangxi (1661-1722) dekor av lotus och dyrbara föremål i underglasyrblått; djup tallrik, Qianlong (1735-96), dekor av europeiska blommor i underglasyrblått; tallrik konturerad form, Qianlong dekor av europeiska blommor i bukett och girlander; 2 stycken mindre fat Kanton dekor av blommor och fjärilar i emaljfärger och guld.

Olika storlekar 15-24 cm diameter.

Samtliga föremål med skador. Sprickor, nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 952