OFFICERSSABEL, ca 1820, livgardet till häst och kronprinsens husarer.

87294. OFFICERSSABEL, ca 1820, livgardet till häst och kronprinsens husarer.

Klinga dekorerad med bl.a. konungen, fäderneslandet, nordstjärnan samt Sveriges stadsvapen. Klinga längd ca 75 cm. Total längd 90 cm. Parerstång stämplad JA EK.

Klinga renoverad, skador, lagningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 346