86123. BORDSPENDYL, med glaskupa, nyrokoko, förgylld och bronserad metall, troligen Ph. Mourey Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Höjd med träplatta och glaskupa: 59 cm. Själva klockans höjd: 46 cm.
Med emaljerade siffror på urtavlan.
"Maison Foucart" skrivet med blyerts under träplattan.
Ställvis nött förgyllning, smärre dekorskada, hål i kvinnans rygg, möjligen har kvinnans huvud varit av. Nyckel ej original.
Nyckel/nycklar finns.