BORDSPENDYL, med glaskupa, nyrokoko, förgylld och bronserad metall, troligen Ph. Mourey Frankrike, 1800-talets andra hälft.

86123. BORDSPENDYL, med glaskupa, nyrokoko, förgylld och bronserad metall, troligen Ph. Mourey Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Höjd med träplatta och glaskupa: 59 cm. Själva klockans höjd: 46 cm.

Med emaljerade siffror på urtavlan.

"Maison Foucart" skrivet med blyerts under träplattan.

Ställvis nött förgyllning, smärre dekorskada, hål i kvinnans rygg, möjligen har kvinnans huvud varit av. Nyckel ej original.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 2 893