FRITIDSMÖBLEMANG, 9 delar, märkt Ahrneberg, 1950-tal.

85331. FRITIDSMÖBLEMANG, 9 delar, märkt Ahrneberg, 1950-tal.

Året 1931 skapade paret Gösta och Elsa Ahrnebergs träsnideri, detta efter att Elsa funnit vardagen i hemmet långtråkig och anmält sig och maken till en kurs i snickeri.
Kursen hölls av Carl malmsten. Ahrnebergs första kund blev NK.
Furu, Stolar, 4 st
Karmstolar med gung, 2 st
Bord, längd 136, bredd 70, höjd 55 cm
Bord mindre, 65 x 65 cm
Tidningskorg.

Bruksslitage, 1 st Karmstol lagad, fäste rygg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Furu, Stolar, 4 st
Karmstolar med gung, 2 st
Bord mindre, 65 x 65 cm
Tidningskorg.

Antal besök: 4 249