UPPLÄGGSFAT, 2 st, tenn, Westerås, 1800-tal.

84966. UPPLÄGGSFAT, 2 st, tenn, Westerås, 1800-tal.

Två snarlika uppläggsfat med uppvikt bräm, hamrad skål. Dekor med pärlband.
Diameter 32,5 cm.
Höjd 5,5 cm.
Ett fat märkt Z4 1854.
Det andra fatet märkt S4 1848.

Repor samt smärre bucklor. Undersidig gravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 32,5 cm.
Höjd 5,5 cm.
Ett fat märkt Z4 1854.

Antal besök: 1 024