UPPLÄGGSFAT, 2 st, tenn, Göteborg, 1800-tal.

84891. UPPLÄGGSFAT, 2 st, tenn, Göteborg, 1800-tal.

Två snarlika uppläggsfat med uppvikt bräm och hamrad skål. Dekor med hamrat pärlband.
Diameter 33 cm.
Höjd 5,5 cm.
Ett fat märkt U4 1850.
Det andra märkt H5 1862.

Repor. Smärre bucklor. Baksidig gravyr.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 33 cm.
Höjd 5,5 cm.
Ett fat märkt U4 1850.
Det andra märkt H5 1862.

Antal besök: 724