SPEGEL MED KONSOLBORD, gustaviansk och rokoko stil, 1900-talets andra hälft.

84265. SPEGEL MED KONSOLBORD, gustaviansk och rokoko stil, 1900-talets andra hälft.

Spegel gustaviansk stil. Förgylld, krön med rosett och skurna rosor, runt spegelglaset dekor och pärlband. Spegeln tillverkad av Aktiebolag Ferm & Persson Förgyllaretablissement kungliga hovleverantörer, Göteborg.
Höjd 184 cm.
Konsolborg med stenskiva rokokostil. Förgylld, svängd form. Dekor med blomstergirlander och rocaille.
Längd 63 cm.
Bredd 29 cm.
Höjd 50 cm.

Avslag. Missfärgat spegelglas. Krön med sprickor. Förgyllning med nyansskillnader.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 184 cm.
Längd 63 cm.
Bredd 29 cm.
Höjd 50 cm.

Antal besök: 2 610