Matservisdelar bestående av 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 assietter, kanna, 2 djupa uppläggsskålar, 6 ovala uppläggsfat samt såssnipa på fot. Vitglaserat gods med förgylld dekor.
Glasyr med repor. Någon del med litet nagg.