83391. STIG LINDBERG. "Fransk brunn"/"Isle Ie St Lois", akvarell, signerad samt daterad 38.
Text a tergo "HR (troligen Herman Ringström, dekormålare) 1942 Bytt mot kaffekuponger, Prof Stig Lindberg konstakademien Motiv 'Fransk brunn', Gustavsbergstiden 1938-1942 konstnärsgruppen, 'Fajanser målade i vår' 1941".
Motiv innanför passepartout ca 15,5 x 22,5 cm.