ARTHUR PERCY, 5 delar, keramik, Gefle.

83388. ARTHUR PERCY, 5 delar, keramik, Gefle.

Vas, blågrön/brun glasyr, hexagonal, märkt LD1/LD2, höjd ca 21,5 cm.
Vas, mönstrad i blå, konformad, märkt Percy samt ZM, höjd ca 19 cm.
Skål, rund på fot, brunt mönster, märkt Gefle Percy YX, dia ca 15 höjd ca 8,5 cm.
Skål, dekor av ögon, märkt Gefle Percy, höjd ca 6,5 cm.
Fat, märkt med Gefles skorsstenar samt Percy, dia ca 14 cm.

Slitage, glasyrdefekter, märken, missfärgningar, nagg, krackelyrer.
Troligen provglasyrer och möjligen 2;a sortering.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 202