82440. MATSERVISDELAR, 57 delar, porslin, KP Karlskrona.
Cremefärgat gods med stiliserat grenverk i svart, förgylld kant. Servisdelar bestående av 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 11 assietter, 4 uppläggsfat, 2 uppläggsskålar, 2 mindre uppläggsfat, kanna samt såssnipa på fot.
Någon del med litet nagg. Någon del med slitage på förgyllningen.