12 kaffekoppar med fat + 5 extra kaffefat, sockerskål, kaffekanna samt gräddsnipa. Formgavs inför Stockholmsutställningen 1909.
Bruksslitage. Mindre nagg.
Alf Wallander (1862–1914)