SILVER, 3 delar. Slev samt två tespindlar med träskaft. 1800-tal. Silvervikt 83 g.
79330. SILVER, 3 delar. Slev samt två tespindlar med träskaft. 1800-tal. Silvervikt 83 g.
Sleven stämplad Johan Alfred Samuelsson, Sala 1874. Längd 22,5 cm. Tespindel i form av blomma med invändig förgyllning stämplad Gustaf Grönvall, Stockholm 1865. Tespindel med räfflad kant med invändig förgyllning troligen Nils Carlén, Stockholm 1800-tal (ej skaft).
En tespindel med defekt ben (lös del). Lösa skaft. Ett skaft ej tillhörande.