78559. LJUSPLÅTAR, ett par samt LJUSSTAKAR, ett par. Barockstil. Mässing, 1900-talets första hälft.
Ljusplåtarna är stämplade W. Bratt, Jönköping. Ljusstakarna är sannolikt av samma tillverkare. Ljusplåtarnas höjd 44 cm. Ljusstakarnas höjd 22 cm.
Ljusstakarna med gravyr.