SVANTE SKOGH. Fåtölj, Förenade Möbler, Linköping, 1940-tal.

769453. SVANTE SKOGH. Fåtölj, Förenade Möbler, Linköping, 1940-tal.

Björk, alm och almfanér. Kannelerad dekor på sarg och ben, svängda armlän, sarg och svängd, ribbad rygg. Stoppad sits och lös ryggdyna, klädsel av honungsfärgad plysch.
Bredd 76 cm
Djup 70 cm
Höjd 74 cm
Sitthöjd 42 cm.

Slitage, åldersrelaterade märken och skador.

Svante Skogh (1908–1988)

Gör en kostnadsfri värdering!

Bredd 76 cm
Djup 70 cm
Höjd 74 cm
Sitthöjd 42 cm.

Svante Skogh (1908–1988)

Antal besök: 3 004