74247. SKRIN, trä, med inredning, bland annat sytillbehör, 1800-talets andra hälft.
Skrinet innehåller bland annat sax, tandborste, fingerborg, nålgömma.
Nyckel finns.
Bruksslitage, stötmärken längs kant vid lås. Inredning med skador, alla delar ej original.