MATSERVISDELAR i porslin (66+4). Blå iris. Villeroy&Boch, Tyskland.

72064. MATSERVISDELAR i porslin (66+4). Blå iris. Villeroy&Boch, Tyskland.

24 st mattallrikar
12 st djupa tallrikar
11 st assietter
7 st uppläggningsfat
1 st soppterrin med fat
1 st såsskål (saknar öra).
1 st serveringsskål med lock (sprucket lock)
OBS! en extra bild på skadat på porslin som medföljer.

Proveniens. Servisen har tillhört Bilga Brummer, som var syster till tonsättare Jean Sibelius hustru, Aino. Bilga Brummer kommer från släkten Järnefelt.

Mindre bruksslitage och en mattallrik med mindre kantskada förutom de skadade som inte inräknade.

Gör en kostnadsfri värdering!

24 st mattallrikar
12 st djupa tallrikar
11 st assietter
7 st uppläggningsfat
1 st soppterrin med fat
1 st såsskål (saknar öra).

Antal besök: 3 794